Gideon Börje Färg och Form Kollektion Vasa Konst
Klubbat för:
1 600 SEK
3 000 SEK
GIDEON BÖRJE (1891-1965), Sydländskt torg, signerad G Börje, olja på duk, 35x44 cm,
Datering a tergo på spännramen (ristad) 1928,
HISTORIA:
"Sent omsider fick han en officiell uppmuntran med Lindahlstipendiet 1928-29. På sitt stipendium far
nu Börje till Frankrike. Men inte till Paris, utan till södern, där van Gogh badat i sol och soldrucken målat sina gyllne bilder. Här har han också i Cassis och Cagnes, men framför allt i la Gaude och St. Tropez en lycklig arbetstid. Det franska landskapet ger hans kolorit en mjukhet, som kommer hans dukar att blomma." (Bror Hjorth "Gideon Börje" Albert Bonniers förlag, Stockholm 1936)
325393
2015-09-14