H Grahn Färg och Form Kollektion Vasa Konst

Klubbat för:

8 800 SEK

Utropspris

7 000 SEK

HJALMAR GRAHN (1882-1949)
I ett väntrum, signerad och daterad Hj. Grahn -37
olja på duk, 93x72 cm,
PROVENIENS: Sune Danielson, Borgholm
UTSTÄLLD: "Färg och Form Jubileumsutställning, 1932-42", "Hjalmar Grahn" Färg och Form, 1939" Konstakademien februari 1942, kat nr 104
LITTERATUR: Carolina Brown "Målaren Hjalmar Grahn" Carlssons Bokförlag, Trelleborg 1999, text sid 85,
Konstrevy nr 1 1940, avbildad s 35, text s 34-35
HISTORIA:
"Den kärvhet som man förbinder med finskt måleri kommer mest renodlat till uttryck i hans förståelsefulla uppfattning av vardagslivets lite slitna och gråa människor." (Emmy Melin om Hjalmar Grahn i Svenskt Konstnärslexikon, Allhems förlag)
De skildringar av gamla människor som Hjalmar Grahn utför under 30-talet har kommit att räknas till de mest betydande inom svensk 1900-talskonst. Främst tänker man kanske då på hans båda målningar Skurgumman och I ett väntrum. En samstämmig kritikerkår påtalade hur konstnären i dessa verk visade sig som en psykolog och människoskildrare av rang. Hjalmar Grahn använde
samma modell till båda målningarna. Där hon i Skurgumman får gestalta det tunga arbetsslitets bördor, fångar Grahn med I ett väntrum på ett insiktsfullt sätt den känsla av utlämnad ovisshet som den gamla kvinnan förnimmer inför den allsmäktige läkarens stundande dom. Målningen avbildades som enda verk i Konstrevys recension av Hjalmar Grahns utställning på Färg och Form 1939. I recsensionen beskrivs hur konstnären får fram sina människors karaktär: "Genom en situationsbild,
ett visst bestämt ögonblick skildrar han deras karaktär, och kanske ingenstans så gripande som i "I ett väntrum". " (Konstrevy nr 1 1940)

325408

2015-09-14