Evert Lundquist Kollektion Vasa Konst

Klubbat för:

42 000 SEK

Utropspris

40 000 SEK

EVERT LUNDQUIST (1904-1994)
Modell som tvättar sig, signerad LUNDQUIST,
olja på duk, 117x89 cm,
HISTORIA:
När en konstnär finner sin stil och allt faller på plats framstår det hela så enkelt och självklart. De verk
som utförs under en sådan välsignad period tillhör inte sällan de främsta i konstnärens karriär, präglade som de är av den intensiva arbetsprocessens närmast extatiskt klargörande målgång. Ofta har detta lyckliga tillstånd dock föregåtts av många års sökande och våndor. Ett sökande efter det självklara är sällan en spikrak vandring. För Evert Lundquist - av många ansedd som 1900-talets störste svenske målare - var det just så.
Konstnären har själv berättat om hur han sommaren 1932 kände "en stark reaktion mot tomheten och ytligheten" i den form han tidigare odlat i sitt måleri. Ute på Runmarö börjar han i sträng ensamhet sträva mot "en fast, mer monumental form, och en tyngre, mer syntetisk färg". På hösten samma år hyr Lundquist en ateljé på Ulrikagatan 9, där det intensiva arbetet fortsätter. Det är nu som konstnärens banbrytande målningar på temat "Modell som tvättar sig" tillkommer. Rolf Söderberg påtalar i sin bok om Evert Lundquist hur konstnären just med sina tre målningar på detta tema för första gången når "den fylliga volymen och det tungt framrullande konturflödet". Det är
också nu som han övergår till de stora formaten. Söderberg beskriver vidare hur "koloriten intensifieras och de tillbakadragna jordfärgerna bryts av ettrigare klanger: isgrönt, violett, orange, köttrött". Motivvalet med Kvinnan och badbaljan härrör från den betydelse som Degas vid den här tiden hade för Lundquists fantasi. Med sina plastiskt uttrycksfulla kvinnokroppar tilltalade den
franske mästarens målningar på samma tema Evert Lundquists sinne för det skulpturala.

Smärre krackeleringar

325646

2015-09-14