Olle Hjortzberg Kollektion Vasa Konst

Klubbat för:

600 SEK

Utropspris

1 000 SEK

OLLE HJORTZBERG (1872-1959),
"Folke", monogramsignerad OH samt betitlad "Folke" och daterad dec 1914, blyerts 19,5x25,5 cm
HISTORIK:
Föreställer konstnärens son, Folke Hjortzberg (1906-1979)
Folke Hjortzberg blev arkitekt och ritade bland annat Hässelby villastads kyrka. I det projektet samarbetade han med fadern, Olle Hjortzberg, vilken utförde väggmålningar samt utformade och målade predikstolen i kyrkan.

325683

2015-09-14