Olle Hjortzberg Kollektion Vasa Konst
Klubbat för:
600 SEK
Utropspris
1 000 SEK
OLLE HJORTZBERG (1872-1959),
"Folke", monogramsignerad OH samt betitlad "Folke" och daterad dec 1914, blyerts 19,5x25,5 cm
HISTORIK:
Föreställer konstnärens son, Folke Hjortzberg (1906-1979)
Folke Hjortzberg blev arkitekt och ritade bland annat Hässelby villastads kyrka. I det projektet samarbetade han med fadern, Olle Hjortzberg, vilken utförde väggmålningar samt utformade och målade predikstolen i kyrkan.
325683
2015-09-14