Hjalmar Eldh Kollektion Vasa Konst

Klubbat för:

3 800 SEK

Utropspris

4 000 SEK

HJALMAR ELDH (1881-1953), "Två flickor", signerad Hj E, daterad a tergo 1946, olja på duk, 80x63,5 cm,
HISTORIA:
Hjalmar Eldh studerade för Carl Wilhelmson på Valands målarskola 1906. Han fortsatte därefter sina studier i Paris vid Académie Julian 1908-09. Under åren 1916-46 var Hjalmar Eldh lärare i grafisk teckning på Slöjdföreningens skola i Göteborg och kom under dessa år att betyda åtskilligt för de konstnärligt begåvade eleverna, som i många fall genom hans förmedling erhöll inträde vid Valands målarskola. Han tillhörde en av stiftarna av Göteborgs konstnärsklubb och under åren 1940-49 var
han medlem i redaktionskommittén för den av klubben utgivna tidskriften Paletten.
Hjalmar Eldh umgicks med Carl Kylberg under dennes Göteborgsår och tog intryck av hans konst och av de i början på 30-talet framträdande Göteborgskoloristerna. Liksom dessa arbetade han i sitt måleri huvudsakligen med koloristiska medel.
Representerad: Moderna Museet, Göteborgs Konstmuseum, Gävle Museum

325697

2015-09-14