Mårten Andersson Kollektion Vasa Konst

Klubbat för:

31 000 SEK

Utropspris

8 000 SEK

MÅRTEN ANDERSSON (född 1934),
"Självporträtt", signerad och daterad MÅRTEN A 1957,
akvarell, 53,5x43,5 cm,
PROVENIENS: Bengt Helins samling
"Efter att Lennart Jirlow och jag studerat vid akademien i Florens återvände jag till Bollnäs. Jag var luspank och behövde pengar. Jag bestämde mig då för att fråga bröderna Helin om de inte ville komma till ateljén på besök. De gjorde så och köpte ett par akvareller. Sedan dess fortsatte vår vänskap." (Mårten Andersson)

325713

2015-09-14