Armand Rossander Kollektion Vasa Konst

Klubbat för:

6 600 SEK

Utropspris

2 000 SEK

ARMAND ROSSANDER (1914-1976),
Landskap, signerad och daterad A. ROSSANDER 1960,
olja på duk, 42x63 cm
HISTORIK:
"Armand Rossander skapade sig under 1940-talet en framskjuten plats bland de radikala unga konstnärerna. Han deltog 1947 i den uppmärksammade utställningen "Ung konst" i Färg och Form i Stockholm där konkretistgenerationen slog igenom, men någon renlärig konkretist har han dock aldrig varit. Han är förr att räkna till de "abstrakta" konstnärerna. Rossanders bilder förmedlar en sugande svindelkänsla i det att konstnären åsyftar en tolkning av en tid i feber och häftiga omvandlingar. Artisteriet vittnar om lekfullhet men också om strävan till socialpsykologisk analys.
Armand Rossander är något av en ismernas syntetiker: han är symbolist, kubist, naivist, surrealist,
expressionist och konkretist." (Svenskt Konstnärslexikon, Allhems förlag, Malmö 1961)
Representerad: Moderna Museet (flera verk), Göteborgs Konstmuseum, Arkiv för dekorativ konst i Lund, museerna i Kalmar, Växjö och Jönköping samt Nasjonalgalleriet i Oslo

325716

2015-09-14