Skål Timo Sarpaneva Iittala

Skål Timo Sarpaneva Iittala
Skål Timo Sarpaneva Iittala
Skål Timo Sarpaneva Iittala
Skål Timo Sarpaneva Iittala
Skål Timo Sarpaneva Iittala
Skål Timo Sarpaneva Iittala
Skål Timo Sarpaneva Iittala
Skål Timo Sarpaneva Iittala

Klubbat för:

10 500 SEK

Utropspris

3 000 SEK

TIMO SARPANEVA, skål, "Devils Pearl", Iittala, signerad Timo Sarpaneva - Iittala 56, dekor av luftbubblor, höjd ca 14 cm
HISTORIK: Formgiven 1951, i produktion 1952-59
LITTERATUR: Jämför Kaj Kalin "Sarpaneva", Otava, sid 42

Visas på Geijersgatan 14 i Göteborg.

Smärre bruksslitage

325755

2015-09-16