Skål Timo Sarpaneva Iittala
Klubbat för:
10 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TIMO SARPANEVA, skål, "Devils Pearl", Iittala, signerad Timo Sarpaneva - Iittala 56, dekor av luftbubblor, höjd ca 14 cm
HISTORIK: Formgiven 1951, i produktion 1952-59
LITTERATUR: Jämför Kaj Kalin "Sarpaneva", Otava, sid 42
Visas på Geijersgatan 14 i Göteborg.
Smärre bruksslitage
325755
2015-09-16