Axel Einar Hjorth toilettebord
Klubbat för:
11 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
TOILETTEBORD, Axel Einar Hjorth egen verksamhet, 1930-tal/40-tal, alm, skivan med uppfällbar spegel och inbyggd belysning, sargen med liten låda, höger sida med utvikbart skåp med hyllor, vänster kortsida med fyra lådor, tre hjultrissor, märkt undertill med metallskylt R 595-C HJORTH, höjd med uppfälld spegel 105, 75x46 cm
Smärre slitage, fuktfläckar och något blekt, elen ej fungerande, senare hjul, nyckel finns att hämta i Utlämningen
326001
2015-09-04