Stockholm planscher ca 1890/1910

Klubbat för:

3 000 SEK

Utropspris

1 500 SEK

STOCKHOLM PLANSCHER. 15 litograferade planscher med tryckt text, över Stockholm, varierande storlekar, mest ca 20x84 cm, bl.a. tryckta hos Paul Heckscher och Nils Gleerup ca 1890-1910. Några i färg. Samt Strömer, Stockholm från Jacobs kyrktorn, efter foto av Jaeger, ca 1860, ca 43x68 cm (skadad)

Vissa småskador och revor, några lagningar, Strömer skador och revor, veck.

326076

2015-09-04