Säng i empire Frankrike

Säng  i empire Frankrike
Säng  i empire Frankrike
Säng  i empire Frankrike
Säng  i empire Frankrike
Säng  i empire Frankrike
Säng  i empire Frankrike

Klubbat för:

10 000 SEK

Utropspris

7 000 SEK

SÄNG, empire, 1800-talets första hälft, Frankrike, mahognyfanér, i den egyptiserande stilen, träskuren dekor och pastellage, delvis bemålade och förgyllda skulpterade sfinxhuvuden, fotavslut med lejontassar
höjd ca101-128, 132x188 cm

Historik:
De egyptiserande möblerna fick stort genomslag i inredningarna berorende på Napoleon Bonapartes beryktade fälttåg till Egypten.

Slitage, pastellagskador

326684

2015-09-08