Stockholm i graverade planscher 1600-1800tal

Klubbat för:

8 800 SEK

Utropspris

3 000 SEK

STOCKHOLM - PLANSCHER. Ca 25 st vyer över Stockholm i olika tekniker, mest graverade, 1600-1800-tal, varierande storlekar.
Bl.a. Utsigt af en del av Stockholms stad (träsnitt 1855), Holmia Stockholm (Leopold, Augsburg, ca 1750), Stocolme (Rom 1690), Stockholm (Wolff), Stockholme Ville capitale de la Suede (van der Aa, ca 1720-30), en del ur Karl X Gustavs sk. begravningsplansch, blyertsteckning (skiss), daterad 1840, ca 24x76 cm

Medföljer 3 små kartor (Clara församling, Österby bruk, Norden av Moll, skadade

Flertalet lätt nötta, några anteckningar i blyerts, några småfläckar, 1 stämplad baksidan, 3 små kartor skadade

327106

2015-09-10