Planscher över slag, bl.a. Köpenhamn 1600-tal

Klubbat för:

1 800 SEK

Utropspris

3 000 SEK

BATALJPLANSCHER (18) MEST 1600-TAL, BL.A. KÖPENHAMN, ÄLVSBORG.
Graverade planscher, bataljplanscher och några vyer, mest 1650-tal, bl.a. Köpenhamn, Älvsborgs slott, Wismar, Bremen, Sondemburg, Thorn, Riga, Axtorna, Kristianstad, bl.a. av Priorato, mått ca 25x33 cm men varierande storlekar.
Föreställer slag i både Nordiska sjuårskriget 1563-70, Carl X Gustavs första danska krig 1657-58 samt sjöslag 1759.

Några veck, fläckar, småskador, smårevor, någon uppklistrad.

327226

2015-09-10