Tommy TC CArlsson oljemålning
Klubbat för:
16 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
TOMMY "TC" CARLSSON (född 1958): "Långt in i skogen", monogramsignerad och daterad à tergo Tommy Carlsson -95, olja på duk, ca 90,5x120 cm
Historik: Målare och grafiker, född 1958 bosatt i Långasjö, Småland och Stockholm. Hans specialområde är oljemåleri med utpräglad trompe l`oeileffekt, utfört i skiktmåleri med schumringsteknik. Motiven har förvandlats till objekt, t ex. dörrar, färgglada luftballonger, slitna fotbollar, elskåp, brevlådor med ytor av trä, gummi, metall, läder och glas m.m. med fullständig 3D effekt, alltid avbildade i naturligt format med symbolisk innebörd. Sedan 1981 har Tommy deltagit i över 130 utställningar i Sverige, Danmark, Tyskland och USA.
327247
2015-09-29