Planscher över bl.a. slaget vid Bomarsund 1850-tal

Klubbat för:

5 800 SEK

Utropspris

2 500 SEK

SLAGET VID BOMARSUND ÅLAND och SVEABORG (8), Planscher (färglitografier, tonlitografier och trägravyrer) över slaget vid Bomarsund och Sveaborg, varierande mått, bl.a. ca 22x28 - 32x38 cm.

Bl.a. bombardemanget av ryska fästningen Bomarsund, Åland, 1854. Under Krimkriget, britter och fransmän vann detta slag över Ryssland.

Varierande skick, något nötta, vissa fläckar, några småskador, några klippta eller skurna nära plåtkanten

327335

2015-09-11