Cumelin 3 etsningar över slaget 1789

Klubbat för:

1 600 SEK

Utropspris

1 500 SEK

JOHAN PETER CUMELIN (1764-1820) (3). tsningar, ca 22x29 cm. Titlar: Foten af svenska flottan som förföljer den ryska, den 27 och 28 julii 1789, Blixt med regnbÿar under flottans krÿssning i mellan tyska vallen och Skåne, Natt-Signal från chefskeppet Gustaf d: IIIe...

Cumelin gjorde inalles 12 etsningar om flottans sjötåg juli - oktober 1789.
Slaget vid Ölands södra udde i Gustav III:s ryska krig (även kallat svensk-ryska kriget) 1788-90.

Fläckade, vissa skador, lagningar och veck

327544

2015-09-11