Äldre handskrifter och autografer

Klubbat för:

1 500 SEK

Utropspris

1 500 SEK

HANDSKRIFTER, ca 20 st, mest 1700-1900-tal, både autografer och egenhändigt signerade handlingar och brev eller liknande, bl.a. Carl Sparre 1726, Johan Hoghusen 1697, Gustaf C Rålamb 1750, C. G. Scheffer, Jacob Röök, C. Piper, A. Fryxell, Gust. Gyllenborg, P. A. Granberg 1813, G. Klemming, Claes Fleming 1684, C. A Aghard, drottning Sophia, Carl XV 1866, prins Eugen, Oscar II, Gustav V 1938.

Något nötta, klippta, några fläckar

327687

2015-09-15