Samlingsband med tal i Kungl. Vetenskapsakademien

Klubbat för:

4 800 SEK

Utropspris

4 000 SEK

SAMLINGSBAND KVAH (8) Kungliga vetenskaps akademien med åminnelse-, inträdes-, presidie- m.fl. tal. Sammanlagt ca 80 mellan åren 1758-1804.

8:o. Titelblad delvis m. graverade vignetter. Några graverade kartor o. planscher.
I delvis något nötta bruna olika samtida hfrbd, delvis guldornerade ryggar m. fyra - fem upphöjda bind, stänksnitt. 1 vol. senare (mitten av 1800-talet) halvklotband, något nött. Enstaka fläckar. 3 vol. m. signatur Ad. Afzelius Arvidsson på främre pärmens insida, daterade Upsala 1776-78. 8 vol.

Presidietal av bl.a. A. U. Grill, G. Paykull, J. G. Acrel, O. Svartz, S. Sandels
Inträdestal av bl.a. P. Osbeck, P. J. Bergius, D. Schultz, F. Mallet, P. A. Gadd, C. Clerck, T. Bergman, P. Alströmer, C. G. Tessin, O. Celsius, J. G. Wallerius, B. Ferner, A. F. Cronstedt.

Proveniens: Familjen von Celsing, Biby.

Se text

327876

2015-09-27