Cafestolar och cafébord

Cafestolar och cafébord
Cafestolar och cafébord
Cafestolar och cafébord
Cafestolar och cafébord
Cafestolar och cafébord
Cafestolar och cafébord

Klubbat för:

2 600 SEK

Utropspris

4 000 SEK

CAFÉSTOLAR, 6 st., CAFÉBORD, totalt 7 dlr, 1900-talets andra hälft, stolar av vitlackerat smide med sitsar i vitmålat trä, delvis märkta Pripps och Stockholms Bryggerier, cafébord med vitlackerad skiva, underdelen märkt Skoglund & Olson Gefle, bemålad gjutjärn, sitthöjd ca 48, bordets höjd ca 72, diameter ca 55 cm
Enligt uppgift har gruppen stått på ursprungligen Stockholms Bryggerier

Slitage, delvis med senare lackering

327903

2015-09-16