Alvar Aalto pall

Alvar Aalto pall
Alvar Aalto pall
Alvar Aalto pall
Alvar Aalto pall
Alvar Aalto pall
Alvar Aalto pall

Klubbat för:

4 000 SEK

Utropspris

4 000 SEK

ALVAR AALTO, pall, modell Y601, för Artek, solfjäderformad Y-fot i björk, sitsen klädd i svart läder, höjd 46, diameter 38,5 cm
Historik: enligt uppgift förmedlad till kundens far arkitekt Richar Vertes av Alvar Aalto själv

Bruksslitage, smärre repor

328353

2015-09-18