Enrico Baj olja och collage på tyg
Klubbat för:
22 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
ENRICO BAJ (1924-2003): "Portrait", 1964, signerad Baj, collage och olja på tyg, 28,5x 21 cm, totalmått 48x40 cm (inkl. nramning)
Påskrift på baksidan, "To Henning, Chexbres 18/7/65"
Chexbres är den by i Schweiz där Teto Ahrenberg bodde på 1960 och 70-talet och tog emot många konstnärer, bl.a. Enrico Baj.
UTSTÄLLD: Galerie Pauli, Lausanne
329048
2015-09-26