´Phoenix´ bowl (Selected)

´Phoenix´ bowl (Selected)
´Phoenix´ bowl (Selected)
´Phoenix´ bowl (Selected)
´Phoenix´ bowl (Selected)
´Phoenix´ bowl (Selected)
´Phoenix´ bowl (Selected)
´Phoenix´ bowl (Selected)
´Phoenix´ bowl (Selected)

Klubbat för:

1 700 SEK

Arviointi

3 000 SEK

Kuvaus

AN UNDERGLAZED BOWL, interior decorated with Phoenix birds in garden surrounded by blooming prunus and chrysantemum, exterior decorated with figure scenes, mark to base, Kangxi (1662-1722), height c. 8.5 diameter c. 17 cm
SKÅL, porslin, Kina, 1600/1700-tal, Kangxi (1662-1722), dekor i underglasyrblått med motiv av fenixfåglar, klippformationer, figurscener och växtlighet, höjd 8,5, diameter 17 cm

Kuntoraportti

Crack, nicks
Nagg och spricka

329077

Päivämäärä:

2015-10-01