An Underglazed Jar (Selected)
Klubbat för:
1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
AN UNDERGLAZED JAR, decorated with figure scenes, 19th century, height c. 23 cm
KRUKA / BOJAN, porslin, Kina, 1800-tal, dekor i underglasyrblått med motiv av figurscener, höjd ca 23 cm
Crack to base, wear, firing defects
Spricka i botten, slitage, tillverkningsdefekter
329259
2015-10-01