An Underglazed Jar (Selected)

An Underglazed Jar (Selected)
An Underglazed Jar (Selected)
An Underglazed Jar (Selected)
An Underglazed Jar (Selected)
An Underglazed Jar (Selected)
An Underglazed Jar (Selected)

Klubbat för:

1 500 SEK

Utropspris

3 000 SEK

AN UNDERGLAZED JAR, decorated with figure scenes, 19th century, height c. 23 cm
KRUKA / BOJAN, porslin, Kina, 1800-tal, dekor i underglasyrblått med motiv av figurscener, höjd ca 23 cm

Crack to base, wear, firing defects
Spricka i botten, slitage, tillverkningsdefekter

329259

2015-10-01