Anders Zorn Najader 1918 ABC

Anders Zorn Najader 1918 ABC
Anders Zorn Najader 1918 ABC

Klubbat för:

8 400 SEK

Utropspris

6 000 SEK

ANDERS ZORN (1860-1920): Najader, 1918, signerad Zorn, etsning, 15,8 x 23,8 cm
LITTERATUR: Asplund 282, Hjert & Hjert 288, ZG 282
PROVENIENS: Eliel Löfgren,1872-1940, Advokat, politiker, grafiksamlare
Löfgren var justitieminister 1917-20, utrikesminister 1926-28, partiledare för Sveriges liberala parti 1923-30 samt ordförande för liberala riksdagspartiets riksdagsgrupp 1925-1929 samt 1930-1935. Han deltog i Ådalskommissionen som utredde Ådalshändelserna 1931.
Därefter ägdes bladet av "Mia" Leche Löfgren (1878-1966), var en svensk författare och pacifist.

Gulnader, ej examinerad ur ram

329391

2015-09-23