Sabel
Klubbat för:
7 400 SEK
Utropspris
6 000 SEK
SABEL, 1800-talets andra hälft, för jägmästare, klinga med förstärkt rygg, fäste i förgyllt mässing, genombruten parerplåt dekorerad med liggande hjort, svart läderbalja med tre dekorerade mässingsbeslag, längd 86 cm portepé
Proveniens: Johan Olof af Zellén, f. 1844, överjägare och jägmästare
329518
2015-10-08