Sabel

Sabel
Sabel
Sabel
Sabel
Sabel
Sabel
Sabel
Sabel

Klubbat för:

7 400 SEK

Utropspris

6 000 SEK

SABEL, 1800-talets andra hälft, för jägmästare, klinga med förstärkt rygg, fäste i förgyllt mässing, genombruten parerplåt dekorerad med liggande hjort, svart läderbalja med tre dekorerade mässingsbeslag, längd 86 cm portepé
Proveniens: Johan Olof af Zellén, f. 1844, överjägare och jägmästare

329518

2015-10-08