Sekretär gustaviansk av Jonas Hultsten
Klubbat för:
30 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
JONAS HULTSTÉN (mästare i Stockholm 1773-94), gustaviansk sekretär, signerad Johans Hultstén, rak form, fanerad med färgad björk, jakaranda mfl träslag, motiv av frukter och festonger, beslag i mässing, inredning med lådor och fack, ben avslutade i mässingshylsor, höjd ca 103, 76 x 45 cm
Fuktskador, slitage, sprickor
329571
2015-09-24