Sekretär gustaviansk av Jonas Hultsten

Klubbat för:

30 000 SEK

Utropspris

25 000 SEK

JONAS HULTSTÉN (mästare i Stockholm 1773-94), gustaviansk sekretär, signerad Johans Hultstén, rak form, fanerad med färgad björk, jakaranda mfl träslag, motiv av frukter och festonger, beslag i mässing, inredning med lådor och fack, ben avslutade i mässingshylsor, höjd ca 103, 76 x 45 cm

Fuktskador, slitage, sprickor

329571

2015-09-24