Carl Malmsten Konsert 1920-tal

Klubbat för:

9 000 SEK

Utropspris

4 000 SEK

CARL MALMSTEN, "Konsert", ca 1926, mörkbetsade ben
HISTORIA:
Stockholms Konserthus invigdes i april 1926, ritat av arkitekt Ivar Tengbom, möblerna var formgivna av Carl Malmsten.
PROVENIENS: Detta exemplar omhändetagen av tidigare anställd på Stockholms Konserthus i samband med renovering.

Slitage, senare tyg

329768

2015-09-25