Bägare 2 st och tumlare silver
Klubbat för:
2 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BÄGARE, 2 st., silver, en av C. P. Modin, Sundsvall 1789, höjd 8,5 cm, en av J. Leffler, Falun 1787, höjd 9,3 cm, delvis förgyllda, TUMLARE, otydlig mästarstämpel, Stockholm 1797, diameter 5,7 cm, vikt 41 g, 76 cm resp. 10 g
Förstnämnda bägare med graverade initialer samt bucklor och hål på livet, tumlaren med bucklor
329842
2015-09-27