Bägare 2 st och tumlare silver

Klubbat för:

2 000 SEK

Utropspris

2 500 SEK

BÄGARE, 2 st., silver, en av C. P. Modin, Sundsvall 1789, höjd 8,5 cm, en av J. Leffler, Falun 1787, höjd 9,3 cm, delvis förgyllda, TUMLARE, otydlig mästarstämpel, Stockholm 1797, diameter 5,7 cm, vikt 41 g, 76 cm resp. 10 g

Förstnämnda bägare med graverade initialer samt bucklor och hål på livet, tumlaren med bucklor

329842

2015-09-27