Studio 65, "The Bocca lip sofa"

Studio 65,
Studio 65,
Studio 65,
Studio 65,
Studio 65,
Studio 65,
Studio 65,
Studio 65,
Studio 65,
Studio 65,
Studio 65,
Studio 65,

Klubbat för:

17 500 SEK

Utropspris

15 000 SEK

STUDIO 65, "The Bocca lip sofa", soffa, Gufram, Italien, formgiven 1972, röd elastisk tygklädsel över skumgummi och stomme, höjd ca 84 cm, längd ca 210 cm, avtagbar klädsel, etikettmärkt med numrering, Gufram Multipli ´86, Bocca, 209

HISTORIK: Soffan ritades ursprungligen av Salvador Dali redan 1936. Studio 65 gjorde en ny version och började producera den 1972. Bocca är det italienska namnet för mun och originalet skulle föreställa Mae Wests läppar.

Visas på Geijersgatan 14 i Göteborg.

Lagningar, fläckar, bruksslitage

330019

2015-09-23