Famille Rose Salt cellar (Selected)

Klubbat för:

1 700 SEK

Utropspris

2 000 SEK

A FAMILLE ROSE SALT CELLAR, decorated with enamelled and gilt flowers, Qianlong (1736-95), length c. 7.5 cm
SALTKAR, porslin, Kina, 1700-tal, Qianlong (1736-95), dekor i famille rose med motiv av blommor, längd ca 7,5 cm

Wear, minor firing defects
Slitage, smärre bränningsdefekter

330155

2015-10-01