Leverhulme Dish (Selected)
Klubbat för:
6 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
AN UNDERGLAZED DISH, decorated with figures in garden, Chenghua mark, Kangxi (1662-1722), diameter c. 16 cm
PROVENANCE: The Leverhulme Collection
SKÅLFAT, porslin, Kina, 1600/1700-tal, dekor i underglasyrblått med motiv av figurer i trädgård, bär Chenghuas märke, diameter ca 16 cm
PROVENIENS: Leverhulmes Samling
330161
2015-10-01