Leverhulme Dish (Selected)

Leverhulme Dish (Selected)
Leverhulme Dish (Selected)
Leverhulme Dish (Selected)
Leverhulme Dish (Selected)

Klubbat för:

6 600 SEK

Utropspris

3 000 SEK

AN UNDERGLAZED DISH, decorated with figures in garden, Chenghua mark, Kangxi (1662-1722), diameter c. 16 cm
PROVENANCE: The Leverhulme Collection
SKÅLFAT, porslin, Kina, 1600/1700-tal, dekor i underglasyrblått med motiv av figurer i trädgård, bär Chenghuas märke, diameter ca 16 cm
PROVENIENS: Leverhulmes Samling

330161

2015-10-01