Skål samt lerkärl Chorrera (6)

Klubbat för:

1 000 SEK

Arviointi

2 000 SEK

Kuvaus

SKÅL, LERKÄRL, 5 st, Equador, Chorrera culture (ca 1800 fKr-300 fKr), skålen med koniskt fotparti, insidan svartmålad, utsidan rödmålad och högglanspolerad, höjd ca 10 cm, lerkärlens höjd ca 4,5-20 cm, samtliga Chorrera culture, lergods

Kuntoraportti

4 lerkärl med skador/lagningar

330323

Päivämäärä:

2015-10-08