Kanna dryckeskärl vas i lergods
2015-09-26
330415
| Klubbat belopp | 300 SEK |
| Utropspris | 1 500 SEK |
KANNA, lergods, troligen Medelhavskultur, antiken, höjd 19 cm, DRYCKESKÄRL, lergods, troligen Medelhavskultur, antiken, höjd 9 cm, VAS, lergods med glasyr, troligen Ostasien, höjd 10,5 cm (3)
Skador, nagg i kannans mynning, dryckeskärlets hänkel lagad och fot med nagg, vasen är lagad, påmålad och har sprickor och nagg.