Kanna dryckeskärl vas i lergods

Klubbat för:

300 SEK

1 500 SEK

KANNA, lergods, troligen Medelhavskultur, antiken, höjd 19 cm, DRYCKESKÄRL, lergods, troligen Medelhavskultur, antiken, höjd 9 cm, VAS, lergods med glasyr, troligen Ostasien, höjd 10,5 cm (3)

Skador, nagg i kannans mynning, dryckeskärlets hänkel lagad och fot med nagg, vasen är lagad, påmålad och har sprickor och nagg.

330415

2015-09-26