Karl XI:s sjölag 1667

Karl XI:s sjölag 1667
Karl XI:s sjölag 1667
Karl XI:s sjölag 1667
Karl XI:s sjölag 1667

Klubbat för:

1 900 SEK

Arviointi

1 500 SEK

Kuvaus

SJÖLAG. Sweriges rijkes siö-lagh: som... Carl Then Elfte... stadgat wardt 1667. Stockholm (G. Hantsch) 1667.

8vo. (12), 1-120, (16) s. Extra graverat titelblad (fuktfläckat). 1 helsides träsnittsvapen på baksidan av titelbladet.
Senare (1700-tal) brunt hfrbd, sparsamt guldornerad rygg m. fem upphöjda bind, stänksnitt. Delvis fuktfläckad.

Collijn 490.
Proveniens: Familjen von Celsing, Biby.

Kuntoraportti

Se text

330469

Päivämäärä:

2015-09-27