Alfred William Finch vas
Klubbat för:
800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ALFRED WILLIAM FINCH, tillskriven, vas, för Iris, Borgå, Finland 1897-1902, lergods, målad stiliserad växtornamentik i grönt och vitt mot fond i rost, höjd 19 cm
HISTORIK: Alfred William Finch (1854-1930) arbetade för Atelje Iris i Borgå mellan 1897-1902. Firman hade grundas 1886 av den svenske konstnären Louis Sparre. Till chef för den keramiska verkstaden tillkallade han den engelsk-belgiske konstnären Finch, själv stod han för möbeltillverkningen. Produktionen var banbrytande inom den moderna inriktningen i Finland, tyvärr kom produktionen att upphöra 1902. Finch har för sin pionjärverksamhet i Finland blivit kallad den finske keramikens fader.
Mynningsnagg, krackeleringar
330498
2015-09-27