Alfred William Finch vas

Alfred William Finch vas
Alfred William Finch vas
Alfred William Finch vas
Alfred William Finch vas
Alfred William Finch vas
Alfred William Finch vas

Klubbat för:

800 SEK

2 000 SEK

ALFRED WILLIAM FINCH, tillskriven, vas, för Iris, Borgå, Finland 1897-1902, lergods, målad stiliserad växtornamentik i grönt och vitt mot fond i rost, höjd 19 cm

HISTORIK: Alfred William Finch (1854-1930) arbetade för Atelje Iris i Borgå mellan 1897-1902. Firman hade grundas 1886 av den svenske konstnären Louis Sparre. Till chef för den keramiska verkstaden tillkallade han den engelsk-belgiske konstnären Finch, själv stod han för möbeltillverkningen. Produktionen var banbrytande inom den moderna inriktningen i Finland, tyvärr kom produktionen att upphöra 1902. Finch har för sin pionjärverksamhet i Finland blivit kallad den finske keramikens fader.

Mynningsnagg, krackeleringar

330498

2015-09-27