Byrå i valnöt 1700-tal mellaneuropa
Klubbat för:
6 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
BYRÅ, 1700-tal, mellaneuropa, fanérad med valnöt, skivan ådringsmålad, äldre lådor med hopplister och dekorerade mässingsbeslag, rundade hörn med kannelyrer, kortsidor med fyllninar, rundade svarvade ben, höjd ca 87, 130x59 cm
Proveniens: Inköpt i London på 1900-talets mitt
Skador och lagningar, delvis äldre delar, fyra lås och nycklar saknas, ett ben skadat ben medföljer, ett hopplist saknas
330528
2015-09-27