Byrå i valnöt 1700-tal mellaneuropa

Klubbat för:

6 000 SEK

6 000 SEK

BYRÅ, 1700-tal, mellaneuropa, fanérad med valnöt, skivan ådringsmålad, äldre lådor med hopplister och dekorerade mässingsbeslag, rundade hörn med kannelyrer, kortsidor med fyllninar, rundade svarvade ben, höjd ca 87, 130x59 cm
Proveniens: Inköpt i London på 1900-talets mitt

Skador och lagningar, delvis äldre delar, fyra lås och nycklar saknas, ett ben skadat ben medföljer, ett hopplist saknas

330528

2015-09-27