Dragon dish (OrientalSelected)

Klubbat för:

5 200 SEK

6 000 SEK

A ´DRAGON´ DISH, decorated in red and gilt, Qianlong mark, diameter c. 14.5 cm
PROVENANCE: From the Collection of the Businessman Carl Schmid Wahlgren (b. 1863).
FAT, porslin, Kina, Qianlongs märke, drakdekor i rött och guld samt underglasyrblått, diameter ca 14,5 cm
PROVENIENS: Affärsmannen Carl Schmid Wahlgren, född 1863

Displayed at Nybrogatan 32 Stockholm 24th-30th of November.
Visas på Nybrogatan 32 Stockholm 24-30 November.

Smärre slitage

330568

2015-12-01