Bordspendyl, S:t Maurice Cabany Jr
Klubbat för:
5 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BORDSPENDYL, 1800-talets mitt, klockhus i förgylld brons, utsmyckat med kvinnofigur/skördeflicka, skörderedskap, urna samt reliefer med sädeslag, blommor och druvor, emaljerad urtavlan med romerska siffror märkt "S:t Maurice Cabany Jr á Paris", höjd 40, 29x11 cm
Slitage/patina/smuts, urglas saknas, funktionen ej kontrollerad, senare urverk, uppdragsnyckel och pendel medföljer (i kuvert)
330601
2015-09-27