Louis Sparre Svartå Mustionlinnapastell

Klubbat för:

42 000 SEK

Utropspris

8 000 SEK

LOUIS SPARRE (1863-1964): "Juninatt /Svartå) (Mustionliina)", signerad och daterad L. Sparre Svartå 1907, pastell, ca 50x66 cm
medföljer bok: W E Nordström "Svartå bruks historia"
Proveniens: Kammarherre Hjalmar Linder (1862-1921)

Smärre fuktskada i papprets ovankant t h

330855

2015-10-05