Björner och Verelius om bl.a. runor
Klubbat för:
2 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
HISTORIA OCH RUNOR (2). VERELIUS, OLOF. Manuductio compendiosa ad runographiam Scandicam antiqvam, recte intelligendam. En kort underwijsning om the gambla Swea-Götha runa-ristning. Uppsala (H. Curio) 1675. (4), 1-76 s.
Folio. Illustrerad med träsnitt i texten.
Samtida pergamentband, skador och fläckar, bl.a. mögel
Text fläckad i början, 1 blad med marginalreva, något fläckad här och var.
Collijn 960-961.
SAMT:
(BJÖRNER, ERIK JULIUS), Nordiska kämpa dater, i en sagoflock samlade om forna kongar och hjältar... Stockholm (J. L. Horrn) 1737.
Folio. Oregelbunden paginering, men komplett.
Samtida brunt hfrbd, skador och fläckar, främre pärm samt försättsblad defekt, sprickor i inre fals. Titelblad med överstruken namnteckning, veck, text något fläckad och vissa småskador, vissa marginalanteckningar.
Proveniens: Familjen von Celsing, Biby.
Se text
331027
2015-09-27