Sengustaviansk byrå C G Foltiern

Klubbat för:

27 000 SEK

Utropspris

30 000 SEK

BYRÅ, sengustaviansk, tilllverkad av Carl Gustaf Foltiern, mästare i Stockholm 1804-1829, fanerad med mahogny, sannolikt lister och beslag i mässing, marmorskiva, översta lådan med 8 mindre och 1 större låda, signerad vid låset C G Foltiern, nyckel, blyertsinskription undertill: C G Foltjern, Fecit in Stockholmia cum Duo Manes ( "...tillverkad i Stockholm med egna händer", höjd 94, 90 x 52 cm

Smärre avslag och märken, skivan lagad Nyckel finns vid utlämningen

331138

2015-09-29