Värja
Klubbat för:
4 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VÄRJA, svensk, för ämbetsman, 1800-tal, tveeggad klinga dekorerad med Carl XIV Johans och kronprins Oscars namnchiffer, skulpterat korsformat fäste i förgylld mässing, kavel av ebenholts, knappen avslutad med ett liggande lejon, längd 100 cm
331182
2015-10-08