Värja

Värja
Värja
Värja
Värja
Värja
Värja

Klubbat för:

4 200 SEK

Utropspris

3 000 SEK

VÄRJA, svensk, för ämbetsman, 1800-tal, tveeggad klinga dekorerad med Carl XIV Johans och kronprins Oscars namnchiffer, skulpterat korsformat fäste i förgylld mässing, kavel av ebenholts, knappen avslutad med ett liggande lejon, längd 100 cm

331182

2015-10-08