Sabel
Klubbat för:
4 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SABEL, svensk, 1800-talets första hälft, för dragonofficer, balja med dekorerade mässingsbeslag, längd 96 cm
Proveniens: Generallöjtnant Friherre Carl Ericson (1840-1928)
slitage balja med klämskador
331188
2015-10-08